ZMIEŃ TŁO
SPORT    PASSION    FREEDOM
SKLEP GO2HEL  |  PL  |  EN  |
GO2HEL - wszystko o Półwyspie Helskim

You need Flash to see it.


SZTUCZNE RAFY NA BAŁTYKUNa dźwięk słowa rafa każdy miłośnik jazdy na fali reaguje z uśmiechem. Właśnie na takich podwodnych wypłyceniach tworzą się najlepsze fale do zabawy w wave. I takie sztuczne konstrukcje już niedługo mogą pojawić się na znanych polskich spotach. Niestety, w tym przypadku windsurferzy nie będą zachwyceni.

Aż 60 milionów zł będzie kosztować operacja Urzędu Morskiego w Słupsku, polegająca m.in. na wybudowaniu sztucznych raf. Mają one zapobiec dalszemu niszczeniu plaż, które ostatnio, w wyniku zmian klimatycznych, są częściej atakowane przez coraz wyższe fale. Rafy mają spowodować osłabienie impetu fal. Konstrukcję takiego wypłycenia będą tworzyć betonowe garnce z otworami. Rafa będzie też siedliskiem flory i fauny morskiej.

W Ustce rafa powstanie po stronie plaży wschodniej, w odległości około 200 m od brzegu i będzie miała 1km długości. Złoży się z 4 segmentów o długości 200 m z przerwami po 50 m. Teraz zła wiadomość: każdy segment ma mieć 27 m szerokości i będzie leżał zaledwie 0.7-1m pod lustrem wody. Chyba nietrudno sobie wyobrazić, czym grozi "mielonka" w dużej fali i spotkanie z betonową rafą… Na domiar złego, na plaży zostaną wbite drewniane ostrogi w odstępach po 120 m i kończące się ok. 70 m przed rafą. Działania ochronne będą też prowadzone na plaży zachodniej, co ma zapobiec zasypywaniu kanału portowego.

Podobna inwestycja ruszy w Rowach. Tam jednak rafa będzie położona zaledwie 70-110 m od brzegu. Urząd Morski w Słupsku chce też przebudować mierzeję na jeziorze Bukowo koło Darłowa. Wąski pas wybrzeża ma chronić m.in. sztuczna rafa. Budową podwodnych progów zainteresowane są również władze miejscowości Jarosławiec i Ustronie Morskie, gdzie wysokie fale coraz częściej i poważniej uszkadzają morski brzeg.

Niestety (dla nas) wszystkie te inwestycje mają na celu wyłącznie zmniejszenie fal. Ich usytuowanie blisko brzegu raczej nie wpłynie na poprawę jakości zafalowania, a tylko stworzy dodatkowe zagrożenie. Ale jak to zwykle bywa gdy człowiek ingeruje w morskie środowisko, finalny efekt poznamy dopiero po fakcie...

Źródło: www.windsurfing.pl
PODOBNE WPISY
POGODA NA PÓŁWYSPIE
Przepraszamy, chwilowo brak danych SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA

You need Flash to see it.

NEWSLETTER
bądź na bieżąco !!!
Dodaj się do newslettera już teraz!

Dodając adres wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości dot. działalności portalu GO2HEL oraz jego partnerów

Czy wy też przed wyjazdem na półwysep wchodzicie na kilka różnych stron? Trzeba przecież wynająć jakąś przyczepę albo zarezerwować kwaterę, sprawdzić czy będzie wiało, zobaczyć czy nie ma jakiś fajnych zawodów i kiedy są dobre imprezy. Mamy dla Was super newsa! Na szczęście powstało Go2Hel! Serwis który dostarczy Wam wszelkich niezbędnych informacji! Teraz już nie musicie odwiedzać tylu stron! Na go2hel.pl znajdziecie to wszystko i znacznie więcej! Konkursy z cennymi nagrodami, fantastyczne zdjęcia, opinie, relacje i newsy z półwyspu i to na jednej stronie! Czytelnie, atrakcyjnie i w surferskim klimacie.