ZMIEŃ TŁO
SPORT    PASSION    FREEDOM
SKLEP GO2HEL  |  PL  |  EN  |
GO2HEL - wszystko o Półwyspie Helskim

You need Flash to see it.

BMX

BMX (ang. Bicycle Moto Cross) – nazwa roweru i rodzaju kolarstwa, które zostało zapoczątkowane w USA w latach 70.

Sport ten uprawia się na torach ziemnych ze sztucznie przygotowanymi przeszkodami, z użyciem rowerów na kołach 20-calowych lub 24-calowych (crusier), posiadających wzmocnioną i bardzo uproszczoną (bez przerzutek) konstrukcję. Poza tym BMX-y mogą mieć dowolny typ konstrukcji, masę i geometrię.

Zawody

Zawody BMX są rozgrywane inaczej niż motocyklowe zawody przełajowe (tzw. motocrossu), choć mają kilka wspólnych cech. W jednym biegu na raz (pth) startuje ośmiu zawodników, z odpowiednio szerokiego pasa startowego a następnie pokonują tor, który ma ok. 300–400 m długości. W trakcie widowiskowych zawodów często dochodzi do karamboli, jednak dzięki „opancerzeniu” zawodników i stosunkowo niskim prędkościom wynikającym z samej konstrukcji rowerów BMX rzadko dochodzi do poważniejszych obrażeń zawodników.

Bardzo prestiżową imprezą jest Puchar Świata - UCI BMX Supercross, których cechą charakterystyczną jest 8-metrowa rampa startowa, oraz większe przeszkody. Udział w tych zawodach mogą brać zawodnicy, którzy ukończyli 16 lat. BMX przeżył swój debiut olimpijski w Pekinie w 2008 r. Pierwszym mistrzem został Łotysz Maris Strombergs, a mistrzynią Francuzka Anne-Caroline Chausson.

Dyscypliny

Współcześnie nazwa BMX zmieniła trochę znaczenie i oprócz BMX w rozumieniu UCI, do sportu tego zalicza się również:

  • street, czyli jazda w mieście, wskakiwanie na murki, poręcze itp.,
  • Vert, czyli skakanie na pionowych rampach.
  • flatland, czyli ewolucje wykonywane na płaskim terenie, podobnie jak niegdyś freestyle w skateboardingu,
  • park, czyli jazda w specjalnie zaprojektowanych parkach (zwanych też skate-parkami)
  • dirt, czyli najczęściej używane określenie skoków na specjalnie zaprojektowanych do tych celów torach.

We wszystkich tych odmianach freestyle'u odbywają się międzynarodowe zawody na całym świecie, do najbardziej rozpoznawalnych należy cykl X-Games.

 

POWRÓT

You need Flash to see it.

NEWSLETTER
bądź na bieżąco !!!
Dodaj się do newslettera już teraz!

Dodając adres wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości dot. działalności portalu GO2HEL oraz jego partnerów

Czy wy też przed wyjazdem na półwysep wchodzicie na kilka różnych stron? Trzeba przecież wynająć jakąś przyczepę albo zarezerwować kwaterę, sprawdzić czy będzie wiało, zobaczyć czy nie ma jakiś fajnych zawodów i kiedy są dobre imprezy. Mamy dla Was super newsa! Na szczęście powstało Go2Hel! Serwis który dostarczy Wam wszelkich niezbędnych informacji! Teraz już nie musicie odwiedzać tylu stron! Na go2hel.pl znajdziecie to wszystko i znacznie więcej! Konkursy z cennymi nagrodami, fantastyczne zdjęcia, opinie, relacje i newsy z półwyspu i to na jednej stronie! Czytelnie, atrakcyjnie i w surferskim klimacie.