ZMIEŃ TŁO
SPORT    PASSION    FREEDOM
SKLEP GO2HEL  |  PL  |  EN  |
GO2HEL - wszystko o Półwyspie Helskim

You need Flash to see it.

Windsurfing

Historia windsurfingu

Windsurfing jest sportem stosunkowo młodym. Za jego twórców uważa się dwóch Kalifornijczyków: żeglarza i  konstruktora lotniczego Jima Drake’a oraz surfera i matematyka Hoyla Schweitzera. W roku 1968 połączyli oni dwie dyscypliny, które kochali, czyli surfing i żeglarstwo, w jeden sport, a następnie opatentowali go pod nazwą: windsurfing. Paradoksalnie, zamiast w Stanach Zjednoczonych, największą popularność windsurfing zyskał w Europie Zachodniej i to europejczycy właśnie zaczęli produkować coraz to nowszy i lepszy sprzęt do jego uprawiania. Sport ten szybko się rozwijał, aż wreszcie, w roku 1984 w Los HEART Angeles, stał się dyscypliną olimpijską.

Odmiany windsurfingu

Freeride – właściwe pływanie na desce. Wykonywanie takich manewrów jak hals, zwrot, tak pływa zdecydowana większość windsurferów na poziomie amatorskim  lub rekreacyjnie.
Freestyle – bardzo stara dyscyplina, lecz wraz z pojawieniem się nowych, lżejszych i zwrotniejszych desek zaczęła się intensywniej rozwijać. To przede wszystkim dobra zabawa oraz ciągła nauka manewrów i trick’ów.

Formuła – regaty wyścigowe. W ciągu ostatnich 15 lat urosła do rangi najbardziej prestiżowej dyscypliny windsurfingowej. Rozgrywana jest przy wiatrach słabych i średniej mocy. Zawodnicy samodzielnie decydują o doborze sprzętu spośród produktów ogólnie dostępnych na rynku, jeśli spełniają tylko wymogi Formula i ISAF. Jednymi z najbardziej utytułowanych zawodników Formuły Windsurfing na świecie są Polacy: Dorota Staszewska i Wojciech Brzozowski.

Slalom – odmiana stara jak sam windsurfing, polega na ściganiu się na trasie wyznaczonej według symbolu "8" lub slalomu między bojami na kursie z wiatrem.

Super X – dyscyplina młoda, już nie rozwijająca się. Połączenie regat slalomowych z zawodami freestyle. Zawody w tej dyscyplinie nie są już rozgrywane. Dyscyplina bardzo widowiskowa i wyjątkowo niebezpieczna. Zawodnicy pływali blisko siebie, co groziło staranowaniem się nawzajem. Dlatego też Super X była  jedyną dyscypliną windsurfingu, w której obowiązywał kask.

Speed – jedna z najbardziej ekscytujących form uprawiania windsurfingu. Również jedna z najniebezpieczniejszych. Deski są małe, a żagle duże. Na płaskiej wodzie, przy wietrze 7 w skali Beauforta osiąga się prędkość ponad 60 km/h.

Wave –  to ujeżdżanie fal, w zasadzie nie wykorzystuje się wiatru, lecz siłę nośną fali. Na falach można wykonywać tzw. jazdy frontside i backside. Przy wysokich falach można wykonywać podwójne salta oraz manewry. Dyscyplina niebezpieczna, gdyż tam gdzie występują najlepsze fale, często są też rafy koralowe. Zderzenie z rafą może skończyć się nawet śmiercią.
Do najlepszych windsurferów na świecie zaliczają się: Robby Naish, Bjorn Dunkerbeck, Jason Polakow, Josh Angulo, Levi Siver..

 

Windsurfing na HeluNauka

podstaw windsurfingu jest dość prosta i nie wiąże się z żadnym większym ryzykiem. Radzimy na jednej z pierwszych lekcji nauczyć się zwrotów, żeby w razie zmęczenia lub zmiany pogody bez problemu wrócić na brzeg.Na Helu warunki do nauki windsurfingu są idealne. Chcecie się dowiedzieć gdzie można popływać? Zerknijcie do extra info. Tam znajdziecie listę szkółek i baz.

SPRAWDŹ SZKOŁY WINDSURFINGU NA HELU

You need Flash to see it.

NEWSLETTER
bądź na bieżąco !!!
Dodaj się do newslettera już teraz!

Dodając adres wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości dot. działalności portalu GO2HEL oraz jego partnerów

Czy wy też przed wyjazdem na półwysep wchodzicie na kilka różnych stron? Trzeba przecież wynająć jakąś przyczepę albo zarezerwować kwaterę, sprawdzić czy będzie wiało, zobaczyć czy nie ma jakiś fajnych zawodów i kiedy są dobre imprezy. Mamy dla Was super newsa! Na szczęście powstało Go2Hel! Serwis który dostarczy Wam wszelkich niezbędnych informacji! Teraz już nie musicie odwiedzać tylu stron! Na go2hel.pl znajdziecie to wszystko i znacznie więcej! Konkursy z cennymi nagrodami, fantastyczne zdjęcia, opinie, relacje i newsy z półwyspu i to na jednej stronie! Czytelnie, atrakcyjnie i w surferskim klimacie.